5 міфів про авторське право

Категорія новини

Свирид Тарас

5 МІФІВ ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО 

Як би не прикро було визнавати, але порушенням авторських прав в нашій країні вже давно нікого не здивуєш.

Скопіпастити, скомпілювати та привласнити собі чужу роботу – це як за хлібом сходити. При чому, часто порушники і самі не в курсі, що порушили чиїсь права. Так, це мої суб’єктивні спостереження, але базуються вони на реальних скаргах клієнтів, яких останнім часом надходить дедалі більше.

Тому я вирішив скласти невеличкий перелік міфів про авторське право і розповісти, чому вони не відповідають дійсності. Можливо, це вбереже когось із вас від правопорушення, нехай навіть неусвідомленого.

📌 Я взяв цю картинку з Інтернету. Якщо ви її розмістили в мережі, значить дали мені згоду.

Автор або правовласник може розміщувати зображення будь-де на свій розсуд: в інтернеті, в газеті, на телебаченні тощо.
Але саме по собі розміщення картинки не означає, що правовласник погодився з тим, що зображення буде використовувати будь-хто інший.
Автор або правовласник може на свій розсуд дозволяти/забороняти іншим особам використовувати його результат інтелектуальної діяльності або засоби індивідуалізації. Відсутність заборони не є згодою (дозволом).
Для Інтернету не існує будь – якого окремого виключення із законодавства.
Таким чином, використовувати картинку без прямої згоди правовласника незаконно.

📌 У вас на сайті не розміщений знак копірайту. Значить і права ваші не охороняються.

Дійсно, в законодавстві передбачено такий спосіб захисту як знак копірайту.
П.3 ст.11 Закону України «Про авторське право і суміжні права» передбачено, що особа, яка має авторське право (автор твору чи будь-яка інша особа, якій на законних підставах передано авторське майнове право на цей твір), для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права. Мабуть, всі бачили часом під текстами або в «підвалі» веб-сайту таку «загугулінку» у формі латинської літери “c”, яка обведена колом. Поряд з нею прописують ім’я особи, яка має авторське право, рік першої публікації твору і т.д.
Я не випадково виділив і підкреслили слово «може». Так, правовласник може поставити знак копірайту на свій контент. А може і не поставити. Його вибір. І це в жодному випадку не означає, що якщо знак © не вказаний, то правовласник втрачає можливість захищати свій контент.

📌 Я використовую контент в некомерційних цілях.
Найчастіше люди, які наводять цей аргумент лукавлять.
Так, звичайно, вони не продають саму ілюстрацію, але за допомогою неї наповнюють контент сайту, метою якого є продаж послуг. Тобто, опосередковано контент використовується в комерційних цілях.
Стаття 442 Цивільного кодексу нам говорить, що ніхто не має права публікувати твір без згоди автора, крім випадків, встановлених ЦК та іншим законом. А отже, навіть якщо особа, яка скопіювала і опублікувала десь на своїх джерелах контент, не отримує матеріальної вигоди, вона все одно зобов’язана отримати дозвіл від автора на використання матеріалу.

📌 А де Ваше свідоцтво на реєстрацію авторського права? Немає реєстрації – немає прав.

Відповідь знаходиться в п. 2 статті 11 Закону України «Про авторське право і суміжні права», де зазначено, що для виникнення, здійснення і захисту авторських прав на твір, державна реєстрація чи дотримання інших формальностей стосовно нього, не вимагається.
Однак разом з такою відповіддю ми рекомендуємо надати порушникові докази прав на контент.

📌 Я відфотошопив фотографію, тепер це моя власність.

На переробку твору потрібна згода від автора (чи іншої особи, яка має авторське право) початкового варіанту. Якщо такої згоди немає, зміна і розміщення твору на сайті вважається порушенням.

І це лише маленька частина можливих порушень інтелектуальної власності в мережі Інтернет.

Далі буде) Всім добра 😉.

Свирид Тарас

Коментарі

Поділитися публікацією