✔ Договір на програмне забезпечення

Категорія новини

Sviridov Compny

Договір на програмне забезпечення

Всім привіт 👋. Тут мова піде про юридичний захист програмного забезпечення. Знаю як ви не любите читати довгі статті, але тема широка – скоротив як зміг. Тому, кому цікаво, зробіть чайок, вмощуйтесь зручніше і приємного читання 😉.

Оскільки я і мої колеги є юристами, в тому числі, в сфері ІТ, ми досить часто готуємо договори на створення ПЗ як для розробників, так і для замовників. У цій статті розгляну найбільш популярні умови, які обов’язково потрібно вказати в різного роду договорах на розробку ПЗ, з точки зору розподілу ризиків між замовником і виконавцем. Також спробую надати рекомендації по їх зниженню.

Будь-яка із зазначених нижче моделей розробки програмного забезпечення може бути реалізована на базі рамкового договору з додатками у відповідній модифікації.

Поїхали.

📌ДОГОВІР З ФІКСОВАНОЮ ЦІНОЮ (FIXED PRICE)

Умови застосування.
Застосовується в стандартних проектах зі зрозумілими рішеннями і вимогами, піддається деталізації. Вимоги до результату виносяться в окреме технічне завдання. Фіксуються строки виконання робіт і їх вартість.

Переваги для замовника. 
Зрозумілий бюджет при певних вимогах до результату.

Ризики для замовника. 
Складність зміни вимог до продукту в процесі його розробки. В результаті, такі умови погано підходять для розробки нестандартного ПЗ і складних систем.

Шляхи зниження ризиків.
Включіть в договір на створення ПЗ наступні умови:
1) поетапне приймання робіт;
2) оплата за прийнятий етап;
3) відмова від продовження робіт без фінансових санкцій.

У такому випадку замовник зможе на будь-якому етапі поставити виконавця перед вибором продовжити роботу на умовах, що змінилися, або вийти з проекту, скоротивши витрати.

Переваги для виконавця. 
Є в наявності вже готові рішення, що не потребують суттєвого доопрацювання.

Ризики для виконавця. 
Ризик відмови замовника від оплати після закінчення робіт або перевищення фактичних витрат над ціною проекту.

Ризик №1. Замовник може відмовитися від приймання результатів робіт у зв’язку з їх реальною або «уявною» невідповідністю вимогам технічного завдання. Такий варіант може бути використаний замовником для зниження вартості виконаних робіт або списанням витрат по проекту, який втратив для нього цінність до моменту завершення.

Шляхи зниження ризику.
Включіть в договір на розробку ПЗ комбінацію умов:
1) максимально можлива передоплата;
2) поетапне приймання робіт;
3) неможливість відмови замовника від умов договору без фінансових санкцій.

По завершенні кожного етапу складайте звітну документацію і фіксуйте приймання результатів роботи замовником. Бажано оформляти поетапнее приймання робіт підписанням двостороннього акту. Такий варіант надає максимальні гарантії. Також, можна домовитися і про надання в електронній формі одностороннього звіту, який має бути розглянутий замовником протягом встановленого строку. Мовчання замовника прирівняти до згоди зі звітом. Важливо правильно описати в договорі процедуру приймання послуг замовником та юридичні наслідки.

Ризик №2. Реалізація проекту може зайняти більше часу з обставинами, що залежать від будь-якої зі сторін.

Шляхи зниження ризику. 
Постарайтеся з максимальною відповідальністю підійти до розробки технічного завдання. Вкажіть в ньому об’єм робіт, за які відповідає замовник або залучені ним треті особи. Опишіть жорсткі вимоги до обладнання, до програмних та інформаційних систем, під які розробляється ПЗ. Включіть в договір умови про виконання нових вимог до ПЗ за додаткову плату. Обов’язок доведення відповідності вимог до технічного завдання покладіть на замовника.

📌 ДОГОВІР З УМОВОЮ ОПЛАТИ ПО ФАКТУ (TIME & MATERIALS).

Умови застосування.
Обсяг робіт не може бути в достатній мірі визначено заздалегідь. Роботи виконуються на основі окремих завдань. Завдання даються на короткий відрізок часу. При цьому замовник покладається на професійний рівень виконавця.

Переваги для замовника. 
Залучення професійної команди або фахівців на окремі ділянки робіт. Гнучка зміна вимог до продукту. Оплата тільки за фактично виконані роботи.

Ризик для замовника. 
На етапі налагодження взаємодії з виконавцем підсумкова вартість робіт може перевищити очікування.

Способи зниження. 
У додатку до договору необхідно деталізувати розцінки за роботу окремих спеціалістів виконавця. Включити в договір умови про порядок поставлення завдання, які будуть включати попередню оцінку робіт виконавцем.

Переваги для виконавця. 
Повна оплата часу, фактично витраченого на виконання завдання.

Ризики для виконавця. 
Завдання ставляться на короткий період, тому не фіксуються у вигляді окремих технічних завдань, специфікацій або додатків до договору. Постановка і приймання завдань виконується з використанням електронної пошти або систем управління проектами.

Способи мінімізації. 
Необхідно доповнити договір розділом про електронний документообіг, що сторони визнають юридичну силу за електронними листами, зазначити електронні адреси, з яких буде відбуватись листування, визначити конкретних осіб, які матимуть доступ до електронних скриньок. В цьому випадку розробник зніме масу питань замовника.

📌 АБОНЕНТСЬКИЙ ДОГОВІР НА РОЗРОБКУ ПЗ.

Умови застосування: 
Використовується при наймі професійної команди або спеціаліста для вирішення неспецифічних завдань замовника на тривалій основі. Передбачається високий рівень довіри виконавцю.

У наших реаліях, абонентський договір часто використовується всередині групи компаній при виділенні IT-інфраструктури або команди розробників в окрему організацію для оптимізації оподаткування або бізнес-процесів.

Переваги для замовника.
Можливість постановки будь-яких завдань в рамках компетенції виконавця, швидка зміна вимог до результатів за фіксовану вартість.

Ризики для замовника. 
Неповне завантаження виконавця і, як наслідок, переплата в порівнянні з роботою за схемою Time & Materials.

При використанні абонентського договору всередині холдингу головними ризиками є:
1) надмірна простота договору як свідчення удаваного правочину;
2) неповна і несвоєчасна фіксація робіт, виконаних за договором.

Важливо Готуйте такий договір заздалегіть уважно, щоб держоргани не прирівняли такий договір до трудового. Підприємство може влетіти на великі штрафи.

Способи зниження. 
Включіть в договір умову про можливість перегляду суми абонентської плати за підсумками декількох звітних періодів. Можна передбачити спрощений порядок зміни вартості послуг.
Для усунення податкових ризиків необхідно передбачити порядок звітності з деталізацією по виконаним роботам в звітному періоді.

Переваги для виконавця. 
Виконавець забезпечений стабільним фінансуванням на період дії договору.

Ризики для виконавця. 
Перевищення обсягу фактичних робіт над очікуваним з урахуванням узгодженого розміру абонентської плати.

Спосіб зниження.
Встановіть обмеження на обсяг робіт, виконуваних за абонентську плату. При перевищенні встановленого ліміту передбачити окрему оплату.

З повагою Свирид Тарас

Коментарі

Поділитися публікацією