ЯК ОФОРМИТИ КУПІВЛЮ ВЕБ-САЙТУ

Категорія новини

ЯК ОФОРМИТИ КУПІВЛЮ ВЕБ-САЙТУ

Всім привіт! Тут мова піде про досить важливу тему в діджитал світі, а саме – про належне оформлення купівлі-продажу веб-сайту. Тому, робіть чайок і сідайте читати, можливо, ця інфа колись знадобиться.

Ні для кого не секрет, що майже вся інформація в інтернеті знаходиться на веб-сайтах, які зазвичай приносять прибуток їх власникам. Створення, підтримка, оптимізація сайту, просування його в пошукових мережах та залучення цільової аудиторії – все це вимагає чималих витрат часу та грошей. Інколи простіше купити готовий сайт, ніж розробляти і просувати власний. Придбати сайт можна на спеціальних біржах або безпосередньо у власника. У першому випадку договір укладається за формою біржі. У разі, якщо ви хочете придбати сайт у власника, необхідно звернутися до юристів, які спеціалізуються на оформленні договорів з продажу сайтів.

Нижче я спробував відповісти на основні питання, пов’язані з оформленням купівлі сайту.

ЕЛЕМЕНТИ САЙТУ, ЯКІ МОЖНА ПРИДБАТИ.

Сайт – це складений твір, що включає в себе програми для ЕОМ, бази даних, іншу інформацію, що міститься в інформаційній системі, доступ до якої забезпечується за допомогою мережі Інтернет по доменних іменах.

Іншими словами, сайт відноситься до результатів інтелектуальної діяльності і для оформлення його придбання необхідно використовувати спеціальні договори, передбачені законодавством України.

Доменне ім’я – символьне позначення для адресації сайту в мережі Інтернет.

Доменне ім’я ні до результатів інтелектуальної діяльності, ні до засобів індивідуалізації не відноситься, і його передача оформляється за правилами, встановленими реєстратором доменного імені (і представленим на його сайті).

Таким чином, придбання сайту і придбання доменного імені – це різні угоди, кожна з яких вимагає дотримання певних правил.

ЯК СКЛАСТИ ДОГОВІР НА КУПІВЛЮ САЙТУ.

Як вже було відмічено раніше, сайт являє собою складений твір і включає в себе різні об’єкти: програми, бази даних, контент (інформаційні, аудіо- та відеоматеріали), дизайн.

Передача прав на сайт і доменне ім’я буде оформлятися змішаним договором, що містить істотні умови договору відчуження виключних прав на сайт і умови передачі прав на доменне ім’я, які встановлені реєстратором доменного імені.

Договір обов’язково повинен бути укладений у письмовій формі, інакше він буде визнаний недійсним.

Основні умови договору купівлі сайту

1) В договорі необхідно відобразити передані об’єкти, а також те, що права на сайт і складові його об’єкти передаються в повному обсязі. Але, якщо на будь-які об’єкти, що розміщені на сайті, у попереднього власника немає повних прав, а тільки ліцензія, то необхідно укласти з ним субліцензійний договір або отримати ліцензію безпосередньо у власника об’єкта.

Таким чином, в договорі купівлі-продажу вказується на які складові сайту права відчужуються повністю, а на які надається ліцензія (умови ліцензії при цьому прописуються, як правило, в окремому договорі).

2) Якщо сайт (як програма) або складові елементи (бази даних, дизайн) були зареєстровані в Укрпатенті, вам необхідно зареєструвати перехід прав на них в повному обсязі.

В іншому випадку, використання таких об’єктів буде розглядатися як порушення виключних прав їх власників.

При цьому в самому договорі необхідно вказати реєстраційні дані об’єктів (як мінімум, номер і дату свідоцтва /патенту), а також прописати обов’язки сторін пов’язані з реєстрацією.

У договір слід включити відсутність претензій з боку третіх осіб на сайт, а також на інші об’єкти, включені у цей сайт.

Таким чином, покупцеві сайту необхідно отримати від продавця всі можливі гарантії «чистоти» прав на веб-сайт і його складові.

3) Крім прав на об’єкти, продавець повинен передати необхідні ключі, паролі для доступу (адміністрування сайту).

У договір слід включити права покупця на попереднє тестування сайту, і підписувати акт приймання-передачі сайту тільки після його успішного тестування.

4) Крім вказівки самого доменного імені, необхідні гарантії з боку продавця про відсутність умов, що перешкоджають передачі домену (наприклад закінчення строку дії доменного імені та ін.).

5) В договорі слід докладно прописати права і обов’язки сторін, пов’язані з передачею доменного імені, згідно з правилами встановленими реєстратором доменного імені.

РЕЄСТРАЦІЯ ПЕРЕДАЧІ ПРАВ НА ДОМЕННЕ ІМ’Я

Дана стадія включає два ступені:

  • Укладення договору між реєстратором та покупцем;
  • Безпосередньо реєстрація передачі доменного імені.

У кожного реєстратора свої правила передачі: деякі вимагають нотаріально завірений документ про передачу прав, а деякі дозволяють здійснити передачу доменного імені онлайн (без надання будь-яких документів) шляхом підтвердження зміни адміністратора в особистому кабінеті, через смс-код або введення контрольного ключа на сторінці.

РЕЄСТРАЦІЯ ПЕРЕХОДУ ПРАВ НА САЙТ В УКРПАТЕНТІ

Якщо будь-які з переданих об’єктів, включених в сайт, або сам сайт були зареєстровані в Укрпатенті, то необхідно подати заяву від однієї зі сторін з додатком оригіналу договору (в цьому випадку, договір складається в трьох примірниках ) на реєстрацію переходу прав на такі об’єкти/сайт.

Наприклад, реєстрація в Укрпатенті програми для ЕОМ, використовуваної в складі придбаного сайту, вимагає реєстрації переходу прав на таку програму в Укрпатенті. Крім цього, на практиці часто доменне ім’я захищається торговою маркою. У цьому випадку також необхідно здійснити перереєстрацію торгової марки на покупця.

Процедура перереєстрації об’єктів інтелектуальної власності відрізняється в залежності від об’єкту, на який передаються права. За реєстрацію переходу прав сплачуються різні мита.

Сподіваюсь, ці алгоритми та поради будуть корисними і допоможуть вам грамотно оформити купівлю.

 

З повагою – адвокат Свирид Тарас

Коментарі

Поділитися публікацією