Трішки про юридичне обслуговування стартапів.

Категорія новини

юридичне обслуговування стартапів

Враження після сходки стараперів-початківців.

У них одразу  купа запитань. Вони озброєні новими термінами, такими як  «M&A», «дедлок», «мексиканська перестрілка». Вбачають у собі нових Цукербергів 💪.

Як це виглядає на практиці. Хлопці просять тут же, не сходячи з місця, намалювати їм на серветці складну структуру холдингової компанії з безліччю іноземних учасників, трастами та іншим жахіттям. Вони хочуть все і одразу.

На моє не замудрувате питання «Чим ви хочете займатись? Яка Ваша ідея?», хлопці відповідають, що це такий мегасекретний секрет і вони мають тримати це в таємниці. Ідея така, що на ній можна згребти мільйони. Світ скоро дізнається. Поки що не час.

Ну ОК, думаю, в кінці кінців, може, хлопаки придумали якусь нову технологію шельфового буріння і дуже скоро всі ми поїдемо з ними в Карпати і як навидобуваємо газу, що весь світ буде заздрити.

У зв’язку з цим, задаю їм своє улюблене питання: звідки в проекті візьмуться гроші, як і куди вони підуть?

Фейси хлопців змінюються. Ймовірно, до сих пір вони про це не думали. Зараз це неважливо, кажуть вони, нам головне створити платформу, застовпити місце, зарегати наші інтелектуальні права.

Після години божевілля і питань, щось на кшталт «стільки вартуватиме утримання офшору в Белізі? Як конкретно з нього виходитимуть гроші? Яка вартість юридичних послуг для оформлення всього цього?»

Я відповідаю, що з огляду на обсяг робіт і їх терміновість (а це, само собою, потрібно на вчора), це буде коштувати від 3000 $. Плюс утримання кожної офшорної структури N $ в місяць.

Вирази облич хлопців ще раз змінюються. Таких грошей у них немає. І взагалі названа цифра-це дві третини вартості їхнього проекту. І вони кажуть, що я називаю неадекватні суми.

На моє запитання, скільки вони розраховували потратити на юриста, відповідь – нууу, максимум тисяч 15 гривень (один раз був варіант 10 000).

Німа сцена…прощання…Обіцянка передзвонити.

У зв’язку з цим, кілька простих, але вкрай ефективних порад стартаперам при підготовці до зустрічі з юристом ☝:

🔶 Зрозумійте, що конкретно ви продаєте в проекті. Слова «платформа, модель, можливість, якась функція» одразу не підходять. Ви продаєте послуги, роботи, товар. Якщо немає конкретики, ви на цьому не заробите. Будьте готові описати те, що продаєте, максимально простими словами.

🔶 Зрозумійте як буде монетизуватись ваш проект. В який момент там візьмуться гроші, звідки вони прийдуть і як будуть розподілятися між вами. Прекрасно чути людей, для яких гроші не головне. Але в бізнесі таких людей небагато.

🔶 Намалюйте для себе і юриста чітку схему руху грошей, з цього можна буде зрозуміти яку структуру створювати.

🔶 Враховуючи, що бізнес тільки зароджується, варто чітко визначити правила гри. Немає сенсу одразу створювати під нього величезну холдингову структуру – ви просто не зможете її утримувати.

🔶 Зрозумійте чи є у вас конкретні домовленості всередині команди творців і як ви бачите роботу з потенційними інвесторами. Ви домовилися з Васею, що його частка в проекті 15%. До моменту спілкування з юристом – це так? Або у Васі інший погляд на світ, і він хоче 50/50? Узгодьте ці моменти.

🔶 Що з інвесторами? У Вас вже є домовленості чи ви тільки хочете на них вийти? У вас 0 стартового капіталу і ви хочете щоб інвестор видав вам мільйон, і тільки потім взяв участь у розподілі можливого прибутку? Думаєте реально.

І не обманюйте юриста. Ніколи ☝.

І в цілому – успіхів. Економлячи наш і ваш час, ви, в підсумку, економите свої гроші 👌😉

 

З повагою Свирид Тарас

Коментарі

Поділитися публікацією